Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Literatura wojenna - Życie w okupacji pokazane w utworach Staffa, Broniewskiego i Gałczyńskiego

Literatura nierzadko stanowi odbicie rzeczywistości, w jakiej znajduje się twórca lub grupa, z którą pisarz się identyfikuje. W czasach drugiej wojny światowej w literaturze pojawił się obraz pola walki, żołnierzy zmagających się  z własnymi słabościami oraz hitlerowską i sowiecką agresją. Życie nacechowane jest bólem, strachem i walką o przetrwanie. Poezja patriotyczna, pisana w celu upamiętnienia bohaterskich czynów żołnierzy walczących i ginących w obronie ojczyzny, jest nazywana poezją tyrtejską. Nazwa tego nurtu pochodzi od imienia poety tworzącego w starożytnej Sparcie utwory mobilizujące do walki o dobro ojczyzny. W ten nurt wpisują się utwory napisane w okresie II Wojny Światowej przez Leopolda Staffa, Władysława Broniewskiego czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W twórczości Władysława Broniewskiego, którego nazywamy „polskim klasykiem literatury rewolucyjnej”, wyróżniamy nurt nacechowany patriotyzmem. Poeta ten, dzięki aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, obserwował tendencje panujące w ówczesnej Europie. Już wiosną 1939 napisał „Bagnet na broń” - wiersz, w którym apelował do wszystkich Polaków o podjęcie zbrojnego oporu. Pytał w nim rodaków, jak...

Podobne wypracowania