Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komizm - komizm w literaturze. Rodzaje komizmu i wyjaśnienie pojęcia

Komizm towarzyszy nam od zawsze i to na każdej płaszczyźnie życia. Spotykamy go na co dzień i jest on jedną z najbardziej pożądanych form towarzyszących naszej egzystencji. Forma ta, ujmując pojęcie w definicję, prowadzi do sytuacji budzącej nasz śmiech i poczucie zaspokojenia pewnej potrzeby estetycznej o pozytywnym wydźwięku emocjonalnym. Przez tysiące lat komizm idzie w parze z nieco poważniejszymi elementami kultury, sztuki i życia w ogóle. Najbardziej powszechnym rodzajem komizmu jest oczywiście komizm literacki, który możemy zaobserwować już w czasach starożytnych.

Starożytne komedie, zwłaszcza greckie, były równie popularne, jak utwory tragiczne i –  podobnie jak one – brały udział w konkursach, a najsłynniejszym komediopisarzem spośród wielu był Arystofanes. Należy jednak pamiętać o tym, iż w tamtych czasach komedie wolno było oglądać tylko mężczyznom i to w dodatku w większości żołnierzom. Komizm, na jakim Arystofanesowe komedie są oparte, będzie więc mocny, ostry, bardzo często również wulgarny i wyuzdany (stąd zakaz uczestnictwa kobiet w przedstawieniach). Elementy związane z ludzkimi popędami, niewybredne żarty czy dość częste ocieranie się o krawędzie bluźnierstwa to tylko niektóre przykłady chwytów,...

Podobne wypracowania