Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Grabowski „Puc, Bursztyn i goście” - bohaterowie. Charakterystyka

Bohaterowie powieści Jana Antoniego Grabowiskiego dzielą się na dwie grupy - na ludzi zamieszkujących wiejskie gospodarstwo oraz towarzyszący im „zwierzyniec”, którego królestwem jest przydomowe podwórko.

Zwierzęta

- Puc - starszy z dwóch kundelków zamieszkujących budę na podwórzu. Jest dobrze wychowany i potrafi zachowac się w towarzystwie, w odróżnieniu od młodszego Bursztyna, którego temperament próbuje powściągac wychowawczymi uwagami. Jest znany, szanowany i lubiany w psiej społeczności miasteczka, która każdego dnia spotyka się na pobliskim rynku.

- Bursztyn - młody piesek o bardzo wesołym i żywym usposobieniu, który towarzyszy Pucowi w rozmaitych zabawach i figlach. Jest wyjątkowo krnąbrnym i leniwym uczniem, toteż nigdy nie opanowuje podstawowych komend i psich sztuczek, jakich jego pan próbuje go nauczyc w tzw. psiej szkole organizowanej w kącie za kredensem.

- Mikado - malutki piesek rasy japońskiej (stąd jego imię oznaczające cesarza), który przybywa na wieś ze swoją panią, Agatą. Początkowo traktuje podwórkowe psy z wyższością i lekką pogardą, raz zasłużywszy sobie jednak na ich szacunek i zaproszenie do wspólnej zabawy okazuje się zupełnie sympatyczny i „do rzeczy”. Pomimo swych filigranowych rozmiarów nie zlęka się ogromnego buldoga Lorda, a później dzięki swemu uporowi i nieustraszoności uczy się przebywac wartki strumyk. W finale powieści ucieka z pociągu do Warszawy, aby wspólnie ze swymi nowymi przyjaciółmi wieśc prawdziwe pieskie życie w podwórzowej budzie.

- Tjuzdej - wyjątkowo brzydki pies rasy angielskiej, który zawdzięcza imię nazwie dnia, w jaki został podarowany swej właścicelce. Ma wyrafinowane maniery i oczekiwania, pozostając do końca wrogo nastawionym do mieszkańców podwórza. 

- Imka - kotka zamieszkująca „pięterko” podwórzowej budy. Jest najstarsza wśród bywalców podwórza i często udziela im surowych, bolesnych lekcji poprawnego zachowania.

- Plotka - ruda suczka, wyjątkowo nielubiana w kręgu miasteczkowej psiarni ze względu na swą przykrą skłonnośc do ciągłych narzekań na wszystko wokół. Jak wskazuje jej imię, jest również niepoprawną plotkarą, przyczyniając się z tego powodu do bójki pomiędzy stałymi bywalcami spotkań na rynku a świeżo przyjętym do ich grona Mikadem.

- Lord - ogromny buldog, który z powodu zaciekawienia małymi pieskami atakuje pannę Agatę w trakcie popołudniowego spaceru.

- Malańcia - wyjątkowo bojaźliwa i krytyczna wobec psów kaczka zamieszkująca podwórze.

- Kacperek - mąż Melańci.

Ludzie

- Narrator - właściciel wiejskiego gospodarstwa, w którym rozgrywa się akcja powieści, wuj Krysi.

- Krysia - dziewczynka przyjeżdżająca na wieś w czasie wakacji, na co dzień prawdopodobnie mieszkająca w Warszawie. Jest równie wesoła i życzliwa, jak otaczające ją zwierzaki, wobec czego wzbudza ich szczerą sympatię i przywiązanie. Na jednym ze spacerów wykazuje się sporym bohaterstwem, wkracając w kotłujący się tłum psów, przed którymi ratuje Mikada, zyskując sobie jego wdzięcznośc i miłośc.

- Agata - egzaltowana panna z Warszawy, która przyjeżdża na wakacje na wieś w towarzystwie swoich pupilków - Tjuzdeja i Mikada. Jest nieco histeryczna, a swoje pieski wychowuje bardziej na salonowe zabawki, niż prawdziwych przyjaciół człowieka.

- Katarzyna - gospodyni domu, w jakim rozgrywa się akcja powieści. Regularnie karci zwierzaki za ciągłe bójki i figle, które kończą się rozmaitymi szkodami.

Podobne wypracowania do Jan Grabowski „Puc, Bursztyn i goście” - bohaterowie. Charakterystyka