Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Grabowski „Puc, Bursztyn i goście” - opracowanie utworu

Jan Antonii Grabowski spędził niemal całe swoje dorosłe życie w Warszawie, gdzie z ogromną pasją i zaangażowaniem realizował się jako pedagog i twórca znakomitych utworów dla dzieci i młodzieży, w których przeważał motyw współistnienia na zasadzie harmonii i wzajemnego ciepła dwóch światów - zwierzęcego i ludzkiego.

Na takim właśnie wątku została oparta powieść „Puc, Bursztyn i goście”, wydana po raz pierwszy w Warszawie w 1933 roku, po dziś dzień ciesząca się sporą popularnością i włączona do kanonu lektur szkolnych dla klas początkowych szkoły podstawowej. Jej narratorem jest człowiek - właściciel domu na wsi, na którego podwórzu mieszkają dwa wesołe i niezwykle towarzyskie kundelki, Puc i Bursztyn.

Puc jest starszym psem, pełniąc wobec Bursztyna rolę nauczyciela i opiekuna. Wspólnie szukają sposobów na uniknięcie gniewu Katarzyny - gospodyni domu - która codziennie odkrywa skutki ich beztroskich harców. Monotonię wiejskiej egzystencji przerywa przybycie Krysi, która prawdopodobnie co roku spędza w domu wuja wakacje. Tym razem towarzyszy jej znajoma z Warszawy - panna Agata, która przywozi na wieś dwa rasowe pieski. Mikado i Tjuzdej nie zjednują sobie...

Podobne wypracowania