Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Lord Jim” - problematyka psychologiczno-moralna w powieści Conrada

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Josepha Conrada pt.: „Lord Jim” porusza głębokie problemy natury moralnej. Bohater staje między swoimi marzeniami a życiem, rządzącym się własnymi zasadami. W historii Jima zawiera się więc konflikt wielkich idei z szarą rzeczywistością. Pojawia się także problem winy i należnej kary.

Pełen młodzieńczych ideałów i wartości, bohater ma problem z odnalezieniem swojego miejsca w świecie. Jest bardzo wymagający względem innych ludzi oraz siebie samego. Nie potrafi znaleźć usprawiedliwienia dla swojego tchórzostwa, którego przejawem była ucieczka z tonącego okrętu. Wtedy właśnie ideały, którymi kierował się Jim zostały bezlitośnie skonfrontowane z rzeczywistością. Podobnie jest w późniejszych etapach życia bohatera, kiedy Jim coraz bardziej rozczarowuje się innymi ludźmi. Mając wyrzuty sumienia związane z katastrofą, wszędzie widzi obraz morskiej katastrofy, dlatego musi wielokrotnie zmieniać miejsce pracy. Nakaz Jima, by uwolnić Browna i jego załogę jest także wynikiem zbyt wyidealizowanego patrzenia bohatera na świat. W ten sposób autor ukazuje rozdźwięk między dwiema sferami – pragnieniami jednostki a realnością.

Problem winy i kary także wiąże się z katastrofą „Patny”. Kiedy po wyroku...

Podobne wypracowania