Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Opium w rosole” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Małgorzata Musierowicz to popularna autorka książek młodzieżowych. W powieści pt.: „Opium w rosole” porusza temat pierwszego uczucia, młodości, dojrzewania. To opowieść o ciężkiej drodze w dorosłość. Główną bohaterką powieści jest Kreska – Janina Krechowicz oraz przypadkowo napotkana Aurelia Jedwabińska.

Wszyscy bohaterowie „Opium w rosole” poszukują czegoś, co da im szczęście. Dla każdego z nich jest to coś innego. Wszystkie postacie łączy to, że potrzebują akceptacji i ciepła drugiej osoby oraz chcą być kochani. Kreska zakochuje się w koledze ze szkoły – Maćku. Bezskutecznie próbuje zwrócić na siebie jego uwagę. Jest zrozpaczona, kiedy odkrywa, że obiekt jej westchnień zakochał się w atrakcyjnej Matyldzie.

Maciek z kolei szuka ideału. Wydaje się nim właśnie Matylda, jednak po bliższym poznaniu okazuje się, że jest to dziewczyna, która niegdyś została skrzywdzona i dlatego teraz sama krzywdzi innych.

Następnym wątkiem rozwiniętym przez Musierowicz jest brak rodzicielskiej miłości. Aurelia Jedwabińska to sześcioletnia córka nauczycielki – pani Ewy. W swoim życiu nigdy nie zaznała ciepła rodzinnego. Od zawsze była pozostawiana samej sobie. Musiała samodzielnie radzić sobie ze swoimi...

Podobne wypracowania