Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kornel Makuszyński „Awantura o Basię” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Kornela Makuszyńskiego zatytułowana „Awantura o Basię” przeznaczona jest dla czytelnika w każdym wieku. Opowiada niezwykle ciekawą historię małej sieroty, która wzbudza sympatię we wszystkich napotkanych osobach.

Matka dziewczynki zginęła w wypadku kolejowym, natomiast ojciec zaginął prawdopodobnie podczas wyprawy naukowej. Basią mają się zająć przyjaciele domu, jednak przez niefortunny wypadek bohaterka trafia gdzie indziej. Zajmuje się nią dwóch aktorów, którzy następnie przekazują dziewczynkę do znanego pisarza, pana Olszowskiego. Początkowo literat niechętnie zajmuje się dzieckiem, nie ma w tym wprawy, poza tym nie może odnaleźć się w nowej sytuacji. Jednak bardzo szybko zaczyna kochać Basię całym sercem i postanawia ją zatrzymać. Dziewczynka nazywa go wujciem, a on wspaniale się nią zajmuje.

Po jakimś czasie w mieszkaniu pisarza zjawiają się przyjaciele matki Basi, u której dziewczynka miała mieszkać i chcą zabrać dziecko. Po długich rozmowach dorośli zdecydowali, że podzielą się opieką, ponieważ nikt nie chciał z dziewczynki zrezygnować. Basia rosła duża i zdrowa, była bardzo inteligentną nastolatką. W szkole poznała kilka uczennic, które stały się jej przyjaciółkami. Okazuje się też, że...

Podobne wypracowania