Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kornel Makuszyński „Awantura o Basię” - opracowanie książki

Powieść Kornela Makuszyńskiego zatytułowana „Awantura o Basię” przeznaczona jest dla czytelnika w każdym wieku. Opowiada niezwykle ciekawą historię małej sieroty, która wzbudza sympatię we wszystkich napotkanych osobach.

Matka dziewczynki zginęła w wypadku kolejowym, natomiast ojciec zaginął prawdopodobnie podczas wyprawy naukowej. Basią mają się zająć przyjaciele domu, jednak przez niefortunny wypadek bohaterka trafia gdzie indziej. Zajmuje się nią dwóch aktorów, którzy następnie przekazują dziewczynkę do znanego pisarza, pana Olszowskiego. Początkowo literat niechętnie zajmuje się dzieckiem, nie ma w tym wprawy, poza tym nie może odnaleźć się w nowej sytuacji. Jednak bardzo szybko zaczyna kochać Basię całym sercem i postanawia ją zatrzymać. Dziewczynka nazywa go wujciem, a on wspaniale się nią zajmuje.

Po jakimś czasie w mieszkaniu pisarza zjawiają się przyjaciele matki Basi, u której dziewczynka miała mieszkać i chcą zabrać dziecko. Po długich rozmowach dorośli zdecydowali, że podzielą się opieką, ponieważ nikt nie chciał z dziewczynki zrezygnować. Basia rosła duża i zdrowa, była bardzo inteligentną nastolatką. W szkole poznała kilka uczennic, które stały się jej przyjaciółkami. Okazuje się też, że ojciec Basi wcale nie zginął i szczęśliwym zbiegiem okoliczności rodzina odnajduje się. Pan Bzowski jest w złym stanie zdrowotnym, ale córka bardzo dobrze się nim opiekuje. Historia kończy się szczęśliwie, dziewczynka mieszka z ojcem, ale nadal utrzymuje dobre relacje ze wszystkimi kochającymi ją osobami.

„Awantura o Basię” jest wspaniałą, momentami wzruszającą historią. Na początku poznajemy małą, zagubioną dziewczynkę, która nie może być pewna swojego losu. Bohaterka to jednak urocza, uśmiechnięta i dociekliwa postać, która potrafi w każdym spotkanym człowieku wzbudzić miłość. Książka opowiada o tym, jak ważne jest udzielenie pomocy komuś, kto naprawdę jej potrzebuje. Nie należy odwracać się od ludzi biednych czy zagubionych. Jeśli komuś pomożemy, sami odniesiemy korzyści, staniemy się lepszymi ludźmi i będziemy z siebie dumni.

Dodatkowo, Kornel Makuszyński ukazał czytelnikowi trudną drogę ku dorosłości i dojrzałości. Basia zamienia się z dziecka w nastolatkę, zakochuje się, odnajduje przyjaźń, marzy o prawdziwej rodzinie. Czasami przeżywa trudne chwile, ale to wszystko niezwykle ją wzmacnia.

Podobne wypracowania do Kornel Makuszyński „Awantura o Basię” - opracowanie książki