Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tristan jako rycerz - czy Tristan był idealnym rycerzem? - Józef Bedier „Tristan i Izolda”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tristan jest głównym bohaterem celtyckiej legendy o dziejach pięknego rycerza i jego nieszczęśliwej miłości do księżniczki Izoldy Jasnowłosej. Na początku XX wieku fragmenty średniowiecznych podań zostały zebrane w spójną całość i wydane pod mianem „Dziejów Tristana i Izoldy” przez francuskiego badacza literatury, Josepha Bédiera.

Tragiczny bohater stał się pewnego rodzaju ikoną nie tylko poprzez współtworzenie wzorca fatalnej miłości doprowadzającej kochanków do zguby, ale również dzięki niezwykle poetycznym i plastycznym opisom jego popisów rycerskich. Zwinność i doskonały kunszt zawdzięczał pobieraniu nauk u znakomitego mistrza, koniuszego Gorwena, który wprowadził go w tajniki operowania wszelkiego rodzaju bronią ręczną, nie szczędząc chłopcu również uwag na temat etycznego kodeksu, jakim powinien kierować się w swoim życiu każdy rycerz. Najważniejszą z tych zasad była szczerość i lojalność wobec innych ludzi niezależna od jakichkolwiek warunków zewnętrznych, połączona nierozerwalnym węzłem z nienawiścią do zdrady i moralnych kompromisów; powinnością rycerza wedle Gorwena była również opieka nad słabszymi i stawanie w ich obronie nawet z narażeniem własnego życia,...

Podobne wypracowania