Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Psałterz Dawidów” - opracowanie, historia, geneza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Psałterz Dawidów” ukazał się w 1579 r. w drukarni Łazarzowej w Krakowie. Jan Kochanowski nad swoim poetyckim przekładem Księgi Psalmów pracował przez wiele lat. Wydany został on w okresie czarnoleskim, ale najprawdopodobniej poeta zajmował się przekładem już podczas pobytu na dworze Zygmunta Starego.

Jan Kochanowski tworząc „Psałterz Dawidów” bazował na łacińskim przekładzie hebrajskiego oryginału. Wybitny poeta renesansu zaproponował nieco nowatorski, chociaż już praktykowany, sposób tłumaczenia. Odszedł od dokładnego oddawania znaczenia biblijnych wersetów na rzecz poetyckości i artyzmu. Dodatkowo czerpał garściami z tradycji antycznej, a na swój tekst przelewał także naleciałości renesansu. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na wizję Boga. Jego starotestamentowe wyobrażenia przedstawiają Stwórcę sprawiedliwego, ale surowego, niewahającego się karać swój lud. Przykładem może być potop czy też odebranie Żydom manny – źródła pokarmu na pustyni. W „Psałterzu Dawidów” Bóg jest miłosierny i cierpliwy, to postać jasna i bliska człowiekowi.

Pomimo iż dzieło Kochanowskiego jest „tylko” parafrazą Księgi Psalmów, parafrazą w której...

Podobne wypracowania