Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michał Anioł „Sąd Ostateczny” - interpretacja, opis obrazu (fresku)

Michał Anioł, Sąd Ostateczny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sąd Ostateczny” stanowi jedną ze scen wspaniałego fresku zdobiącego Kaplicę Sykstyńską w Watykanie. Autorem monumentalnego dzieła jest Michał Anioł Buonarotti, jeden z najznakomitszych twórców sztuki w epoce włoskiego renesansu. Zleceniodawcą pracy i jej mecenasem był papież Paweł III, zaś jej rozpoczęcie nastąpiło w roku 1535. Zdobienie Kaplicy Sykstyńskiej zakończono w 1541 roku.

Całe dzieło zostało oparte na scenach zaczerpniętych z obu ksiąg Biblii, przedstawia zatem dzieje ludzkości od stworzenia świata, poprzez grzech pierworodny, aż do potopu i rozpoczynającej się od niego nowotestamentowej historii przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem. Zobrazowane tu postaci różnią się między sobą wymiarami – są najmniejsze przy wejściu do kaplicy, a największe w pobliżu ołtarza, dzięki czemu artysta osiągnął efekt ich proporcjonalnej wysokości w sytuacji oglądania fresku u wrót świątyni.

Z tej perspektywy najbardziej widoczną częścią fresku jest właśnie grupa nazwana „Sądem Ostatecznym”, znajdująca się na ścianie na wprost głównego wejścia. Zachwycające swoim przepychem i dynamiką dzieło przedstawia moment powtórnego przyjścia Chrystusa i rozliczenia grzeszników z ich ziemskiego żywota.

Dzieło...

Podobne wypracowania