Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - autobiografizm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Johann Wolfgang Goethe urodził się w zamożnej rodzinie mieszczańskiej z Frankfurtu, która zapewniła mu wszechstronną, rzetelną edukację, obejmującą między innymi znakomitą znajomość literatury, pierwotnie jednak zainteresowanie twórczością beletrystyczną leżało na marginesie jego życiowych planów. Sytuację zmienił dopiero ogromny sukces wydawniczy powieści epistolarnej pt.: „Cierpienia młodego Wertera”, jaka ukazała się w Niemczech w 1774 roku. Goethe postanowił wówczas porzucić karierę prawniczą, która bezpośrednio przyczyniła się do powstania dzieła uważanego za kluczowe dla rewolucji, jaką w świecie literackim miało wyznaczyć nastanie okresu tzw. „Sturm und Drang” - „burzy i naporu”.

W celu odbycia praktyki adwokackiej w 1772 roku Goethe przeprowadził się do Wetzlar, gdzie poznał młodego radcę dworu - Johanna Christiana Kestnera, zaręczonego wówczas z Charlotte Buff. Doskonale wykształcona, oczytana, światła i piękna panna wywarła na dwudziestotrzyletnim, początkującym poecie ogromne wrażenie, które zaowocowało fascynacją i częstymi wizytami w jej domu. Goethe zaprzyjaźnił się z parą, która w 1773 roku wzięła ślub, nie przestając nawet po nim spotykać się z Charlottą i żywić...

Podobne wypracowania