Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ponadczasowość utworu „Dywizjon 303” A. Fiedlera

Arkady Fiedler pisał „Dywizjon 303” w czasie II wojny światowej. Polska była rozdarta między dwóch nowych zaborców - Niemcy i ZSRR. W takich właśnie okolicznościach narodziła się powieść o bohaterstwie polskich lotników, walczących w obronie Wielkiej Brytanii. Było to o tyle ważne w historii całego świata,  że Anglia była ostatnim wolnym państwem w Europie. Jej opór dał sygnał, że można pokonać hitlerowskiego najeźdźcę.

Autor „Dywizjonu 303” pisał go, myśląc głównie o rodakach, którzy zostali w podbitym kraju i w każdy możliwy sposób, czy to propagandą, działalnością podziemną, stawiali sprzeciw wrogim armiom. Jego powieść miała pokrzepić ich serca i pokazać, że Polacy nadal walczą o wolność. Już sam fakt, że ktoś jest w stanie oprzeć się niemieckiej agresji był znamienny w skutkach. Należy pamiętać, że w czasie II wojny światowej informacje nie krążyły tak szybko, a niekiedy w ogóle nie docierały do celu. Dlatego książka „Dywizjon 303” była czymś szczególnym dla ludzi walczących w obronie ukochanej ojczyzny.

Bohaterowie utworu Arkadego Fiedlera są uosobieniem najważniejszychi najwyższych wartości. Byli to heroiczni mężczyźni, nie bojący się poświęcić swojego życia w imię wolności ludzkiej. Dodatkowo mogła imponować radość jaką czerpali ze swojego życia, mimo iż przebiegało one w ciągłym zagrożeniu. Ich patriotyzm nadal może inspirować, być powodem do zadumy. Oczywiście nie można patrzeć na nich tylko jak na żołnierzy,  byli to przecież normalni ludzie, bardzo przyjaźni, potrafiący wspierać swoich kolegów i dodawać im otuchy. Wszystkie ich cechy są uniwersalne - pożądane w każdych okolicznościach, a wartości którymi się kierowali, to także ponadczasowy kanon.

„Dywizjon 303” to dzieło przepełnione patriotyzmem i jakby pozytywną energią. Opisując największe dokonania polskiego lotnictwa w całej jego historii, Arkady Fiedler wlał w serca rodaków wiele otuchy i odwagi. Do dzisiaj możemy być dumni, że to Dywizjon 303 wykazał się największą odwagę w walce o Wielką Brytanię. A wartości przedstawione w tym utworze są nadal aktualne i bardzo cenne.

Podobne wypracowania do Ponadczasowość utworu „Dywizjon 303” A. Fiedlera