Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konstanty Ildefons Gałczyński - biografia, życiorys

Konstanty Ildefons Gałczyński, syn Konstantego i Wandy Cecylii z Łopuszyńskich, przyszedł na świat 23 stycznia 1905 roku w Warszawie. Jego ojciec był technikiem kolejowym, a matka przedstawicielką warszawskiego mieszczaństwa. Pisarz rozpoczął naukę w roku 1912, w Szkole Technicznej Kolei, gdyż (jak twierdził ojciec) był to zawód dający duże możliwości. Dwa lata później, po wybuchu wojny, rodzina Gałczyńskich wyjechała do Moskwy. Tam Konstanty Ildefons kontynuował naukę w Szkole Komitetu Polskiego. Udzielał się kulturalnie, podejmował próby pisarskie, występował w szkolnym teatrze. Słowem, przejawiał zdolności artystyczne, które dostrzegali jego szkolni opiekunowie i starali się je rozwijać. Do Polski pisarz powrócił w roku 1918 i z rodzicami oraz bratem zamieszkał w Warszawie. Ponownie zaczął pisać, a nawet założył szkolne pismo „Dyscypuł”. Studiował filologię angielską oraz klasyczną.

W roku 1923 zadebiutował w prasie. To właśnie w tym czasie związał się z „Kwadrygą”. Jego życie związane było ze sztuką i literaturą. Na łamach „Cyrulika Warszawskiego” opublikował „Piekło polskie” (1926), a także rozpoczął pisanie powieści pt.: „Porfirion Osiełek”, którą ukończył niemalże...

Podobne wypracowania