Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny” - główne wątki

Olga Tokarczuk – pisarka, eseistka, współczesna autorka, której popularność sprawia, że jest uważana za czołową przedstawicielkę literatury polskiej. Jej twórczość charakteryzuje się obecnością elementów mitycznych, metafizycznych, przejawia się w niej zainteresowanie psychologią oraz fascynacja tym, co tajemnicze i niezbadane.

Powieść „Dom dzienny, dom nocny” została wydana w 1998 roku. Jest to książka niezwykła, albowiem na jej fabułę składają się liczne historie różnych ludzi, których łączy miejsce zamieszkania – wszyscy bohaterowie żyli, żyją bądź pochodzą z Nowej Rudy, miejscowości na Dolnym Śląsku.

Tokarczuk stawia czytelnika wobec wielu problemów, z którymi borykają się bohaterowie opowiadań. Narratorem powieści jest kobieta, która mieszka w miejscowości Pietna. Pierwszą poznaną osobą jest małomówna Marta, kobieta, która opowiada o trudach życia na polsko-czeskim pograniczu. Kobieta zajmowała się wyrabianiem peruk – na tym pracochłonnym i żmudnym zajęciu mijały jej całe dnie. Czytelnik poznaje także tragiczne losy Marka Marka, naznaczone alkoholizmem, strachem i bólem egzystencjalnym, zakończone samobójstwem. Kolejną poznaną postacią jest...

Podobne wypracowania