Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Burza” - interpretacja i analiza sonetu

Wiersz pt. „Burza” znajduje się w zbiorze „Sonetów krymskich” napisanych przez Mickiewicza w 1825 roku po podróży na Krym. Poeta zafascynowany orientalną podróżą postanowił opisać swoje wrażenia w cyklu osiemnastu wierszy. Kika z nich, w tym „Burza”, porusza tematykę marynistyczną, a więc związaną z morzem. Podobno sonet „Burza” powstał na kanwie realnych wydarzeń – mianowicie przeżytego przez poetę sztormu podczas jednej z morskich wycieczek.

Autor niejako „wrzuca” czytelnika w sam środek  kulminacyjnego momentu opowiadanej historii. Można mieć wrażenie, że cztery zwrotki wiersza są wyjęte z większej całości fabularnej i przedstawiają zaledwie jej wycinek.

Obserwujemy burzę morską razem z charakterystycznymi dla niej elementami: porywistym wiatrem, ogromnymi falami i srogą zawieją. W ten nieprzyjazny krajobraz wpisany został okręt, który resztkami sił broni się przed zatopieniem. Autor, za pomocą krótkich wyliczeń, już w pierwszej zwrotce wprowadza nas w przysłowiowe oko cyklonu: „Zdarto żagle, ster prysnął, ryk wód, szum zawiei, / Głosy trwożnej gromady, pomp złowieszcze jęki...” Ta pospieszna wyliczanka oddaje chaos, który panuje...

Podobne wypracowania