Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Pieśni XI” („Stateczny umysł pamiętaj zachować”) - analiza wiersza - renesansowa recepta na dobre życie

„Pieśń XI” znana również pod tytułem „Stateczny umysł pamiętaj zachować” pochodzi z „Ksiąg wtórych” Jana Kochanowskiego. Pieśń charakteryzuje się podniosłym stylem. Ułożona jest w pięć zwrotek czterowersowych. Jest to liryka bezpośredniego zwrotu do adresata. Odbiorcą utworu jest potencjalny czytelnik wiersza, człowiek. Podmiot liryczny zwraca się do niego z radami. Samego siebie stawia w pozycji mędrca, który łagodnie prawi kazania, moralizuje.

Mówi co trzeba robić, aby osiągnąć szczęście. Przede wszystkim odwołuje się tutaj do filozofii stoicyzmu propagującej zachowanie spokoju zarówno w wielkim bólu, jak i ogromnym szczęściu. Jeżeli nasz szczęście wynosi nas do nieba, to cierpienie może być tym większe, dlatego należy unikać cieszenia się fortuną tak wymownie, bowiem ból potem będzie proporcjonalnie duży:
„Stateczny umysł pamiętaj zachować,
Jesli cię pocznie nieszczęście frasować;
Także i góry nie radzęć wylatać,
Kiedy się szczęście z tobą imie bratać”.

Podmiot liryczny nakazuje człowiekowi, aby ten pamiętał o śmierci. Nadejdzie ona w najmniej oczekiwanym momencie i nie będzie patrzeć na to, czy jej ofiara jest niewolnikiem, wygnańcem,...

Podobne wypracowania