Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eric Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża” - recenzja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niewielkich rozmiarów powieść Erica Emmanuela Schmitta, „Oskar i pani Róża”, to wzruszająca opowieść o darze, jakim jest życie. O tym , jak trzeba je przeżyć, o tym, co w życiu najważniejsze. Czytelnik, zarówno młody jak i dorosły może się bardzo wiele nauczyć od niezwykłego dziesięciolatka, który mimo ciężkiej choroby nie zamierza rezygnować z życia.

Książka przedstawia historię chłopca chorego na białaczkę. Oskar wie, że zostało mu niewiele czasu, zmaga się ze strachem i samotnością. Dzięki spotkaniu z Ciocią Różą i Bogiem odnajduje radość w swoim krótkim życiu. Oskar bał się śmierci jak każdy, komu ona zagląda w oczy, ale zdołał ten strach przezwyciężyć i mógł o niej spokojnie myśleć i rozmawiać. To dorośli mają trudności w kontakcie z nim, unikają rozmów na trudne tematy, wolą udawać, że wszystko będzie w porządku, zamiast dobrze się przygotować na ostatecznie pożegnanie. Relacje dziesięciolatka z dorosłymi stanowią istotny problem ukazany w książce. Rodzice Oskara nie umieją nawiązać z nim prawdziwej więzi. Czują się skrępowani faktem, że syn niedługo umrze, jakby bali się go pokochać. Odbywają cotygodniowe obowiązkowe wizyty, zasłaniając się drogimi prezentami. Chłopiec pragnie jednak czegoś zupełnie...

Podobne wypracowania