Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Baudelaire „Padlina” i obraz „Piękna z lustrem i śmierć” Hansa Baldunga - motyw przemijania w kontekście dzieł. Opracowanie

Hans Baldung Grien, Piękna z lustrem i śmierć

Przemijanie jest nieodzownym elementem ludzkiego – i przecież nie tylko – istnienia. Ludzie jednak jako jedyny element przyrody uświadamiają je sobie. Jak powszechnie wiadomo, nic nie trwa wiecznie, tak też ludzkie życie, w pewnym momencie, dobiegnie końca. Motyw z jasnych względów ten poruszało wielu artystów różnych epok. Wyjątku w tej kwestii nie stanowi ani Charles Baudelaire (francuski poeta, symbolista), ani renesansowy niemiecki malarz – Grien.

Poeta modernistyczny w wierszu pt.: „Padlina” przedstawia rozkład ludzkiego ciała. W czasie spaceru z ukochaną zobaczył na trawniku gnijące zwłoki. Opisuje je w sposób iście makabryczny, stwierdza, że wydobywały się ze zwłok „trucizny”, brzuch gnił. Poprzez rozkład była istota została zwrócona naturze, która jest siłą o wiele potężniejszą niż człowiek. Na trawie leżał więc nieomal już szkielet, ze zwłok dobywał się nieprzyjemny zapach i zebrały się nad nimi muchy, resztę tkanek toczyły robaki.

Obraz, jak widać, napawa obrzydzeniem. Jednakże trudno odmówić mu autentyczności. Ciało po śmierci zapewne nie jest widokiem najprzyjemniejszym. Kiedy ktoś odchodzi, w naszej tradycji sprawiamy mu godny pochówek. Nie porzucamy jego...

Podobne wypracowania