Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - naturalizm w „Chłopach” Władysława Reymonta

Utwór Władysława Reymonta w pełni wpisuje się w nurt naturalistyczny. Zgodnie z duchem epoki, odwołuje się do podstawowych założeń kierunku. Naturalizm pojawił się już wiek wcześniej, a mianowicie w pozytywizmie. Za jego ojca możemy uznać Emila Zolę, który w swojej książce pt.: ,,Powieść eksperymentalna” sformułował podstawowe założenia kierunku. Były to m.in. badawcze, naukowe podejście do rejestrowanych zjawisk, możliwie jak najwierniejsze odtworzenie rzeczywistości, nawet jeśli miałyby to być opisy brutalne i makabryczne, zwrócenie szczególnej uwagi na fizjonomikę i biologizm.

Naturaliści podkreślali również rolę czynników determinujących zachowanie człowieka i określających jego miejsce w środowisku, niezwykle istotne były dla nich także pierwotne instynkty, które często powodują jednostką. Podstawą stawał się faktograficzny i zobiektywizowany sposób ujęcia rzeczywistości.

Reymont okazał się mistrzem w zakresie tworzenia naturalistycznych opisów. Był on jednak przede wszystkim wnikliwym i bacznym obserwatorem ludzkiej egzystencji. ,,Każda postać noblisty - pisze jego monografista Kazimierz Bukowski - jest fizycznie dotykalna (…) Życie odzwierciedla się w twórczości Reymonta w...

Podobne wypracowania