Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Któż nam powróci” - interpretacja, opracowanie wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Któż nam powróci...” już samym tytułem wskazuje na wypowiadanie się w imieniu zbiorowości. Wiersz jest wyznaniem pokoleniowym, rozliczającym się ze spuścizną pozostawioną przez poprzednią epokę i odpowiedzią na pojawiające się zarzuty.

Modernizm był wielokrotnie krytykowany ze względu na prezentowany nihilistyczny światopogląd, negację wszelkich wartości oraz ostentacyjne propagowanie rzeczy do tej pory uważanych za niemoralne i szkodliwe (np. wystąpienia antyreligijne, nadużywanie narkotyków i alkoholu, rozpusta). Po okresie pozytywizmu i propagowanych przez niego pracy u podstaw oraz pracy organicznej pojawiła się dominacja postaw indywidualistycznych, działania dla korzyści jednostki w opozycji do poświęcenia dla dobra wspólnego, kult rzeczy zakazanych detabuizacja kwestii erotycznych, bunt wobec tradycyjnych wartości i tradycji wyrosłych z pozytywizmu.

W omawianym wierszu podmiot liryczny w pełnych żalu i goryczy słowach próbuje odeprzeć ataki ludzi, którzy negatywnie odnoszą się do obranej przez nowe pokolenie drogi. Podkreśla, iż słowa przeciwników pełne są stawianych wymagań oraz żądań, natomiast brakuje mu w nich zrozumienia oraz empatii. Podmiot liryczny stwierdza, iż od młodości jego...

Podobne wypracowania