Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Siłaczka” - bohaterowie. Sposób przedstawiania bohaterów w utworze Stefana Żeromskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Narracja w „Siłaczce” prowadzona jest w trzeciej osobie. Narrator przemawia jako wszystkowiedzący i głęboko wnikający w psychikę bohatera znawca – opowiada o teraźniejszości i przeszłości doktora Obareckiego, Stanisławy, mieszkańców Obrzydłówka. Zna też ich przyszłość, kroczy za Obareckim jak cień, czasem oddaje mu głos. Jak przedstawia bohaterów?

O lekarzu opowiada najszerzej. Szczegółowo przybliża czytelnikowi stany psychiczne bohatera, ukazując mnogość ich odcieni i skomplikowanie. Ich przyczyny odsłania w retrospekcji. Jednak obok, zdawać by się mogło, obiektywnego opisu zdarzeń, w głosie narratora dźwięczy ironia i krytyka wobec decyzji i postaw Obareckiego. Od samego początku nazywa go „wielkim leniem”, refleksjonistą i marzycielem, stawiając oczywiście za wzór Stanisławę Bozowską – ambitną, inteligentną i zdolną dziewczynę, w której był zakochany. Podczas gdy ona analizowała problemy z najwyższej półki i prowadziła dysputy, Paweł kontemplował jej urodę. Nic więc dziwnego, że i później –  w czasie, gdy nauczycielka podejmowała nadludzkie wysiłki, żeby podnieść świadomość klas społecznie zaniedbanych – on zarzucił szlachetną praktykę na rzecz dorobkiewiczowskiej...

Podobne wypracowania