Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Jądro ciemności” - charakterystyka Marlowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charlie Marlow nie pierwszy raz pojawia się w prozie Josepha Conrada, pełniąc rolę narratora czy gawędziarza. Jego powściągliwa postawa, pełen mądrości dystans do przedstawianych zdarzeń przywodzą na myśl archetyp starca-mędrca, ale też pozwalają widzieć w jego osobie alter ego samego autora. W „Jądrze ciemności” Marlow – znany już czytelnikom z wcześniejszych utworów pisarza, choćby z „Lorda Jima” – wysuwa się na pierwszy plan, tym razem nie jest narratorem, ale głównym bohaterem opowiadania.

Narrator niewiele uwagi poświęca zewnętrznemu wyglądowi Marlowa, który czasem przypomina współczesnego Buddę, innym razem podobny jest do ascety. Kiedy opowiada o swoich przygodach załodze krążownika „Nellie”, widzimy go przez chwilę w świetle gasnącej zapałki: „Miał zapadłe policzki, żółtą cerę, proste plecy, wygląd ascety, a ze swymi obwisłymi ramionami i rękami leżącymi na kolanach dłonią ku górze podobny był do bożka (…) Nastała chwila głębokiej ciszy, potem błysnęła zapałka i szczupła twarz Marlowa wystąpiła z mroku zniszczona, zapadnięta, z fałdami zbiegającymi ku dołowi, ze spuszczonymi powiekami, jakby uważna i skupiona; a gdy raz po raz zaciągnął się dymem z fajki, jego...

Podobne wypracowania