Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Lipy” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz ten poświęcony jest pamięci jednego z najwybitniejszych polskich twórców, Janowi Kochanowskiemu. Poeta wyraża w nim swój podziw na jego utworów i poniekąd analizuje ich inspiracje.

Utwór zbudowany jest z dwóch strof, a każda z nich posiada cztery wersy. Można w nich odnaleźć rymy, choć nie wszystkie z nich są dokładne. Do dokładnych należą „dzbanie- Janie”, natomiast pozostałe można nazwać rymami niedokładnymi. Do poprawnych należy także ta analiza, która wyróżnia tylko rymy naprzemienne, które wymieniłam wcześniej. W ostatnim wersie podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do Jana Kochanowskiego. Taki środek artystyczny nazywany jest apostrofą i ma na celu podkreślenie postaci człowieka, do którego przemawiamy.

Tematem wiersza są przede wszystkim lipy. Te piękne drzewa zyskały sławę, gdy po raz pierwszy w swoich „Fraszkach” napisał o nich właśnie Kochanowski. W jego utworach lipa stanowiła miejsce odpoczynku, dawała ochronę przed gorącym słońcem, była przystanią dla zmęczonego poety. Zarówno dla Kochanowskiego, jak i dla Staffa przyroda jest niezwykle ważna i poeci często się nią inspirowali. Staff uznaje inspiracje czarnoleskiego poety za doskonałe, dlatego...

Podobne wypracowania