Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Katastrofizm - Katastrofizm w literaturze dwudziestolecia międzywojennego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna należała to najbardziej traumatycznych wydarzeń w historii świata. Ludzie, którzy ją przeżyli odczuwali ogromny niepokój, obawiając się powtórnego koszmaru. Artyści swoje wątpliwości i rozterki wyrażali poprzez literaturę.

Katastrofizm uprawiała przede wszystkim poetycka grupa „Żagary”, do której należał między innymi Czesław Miłosz. Przesycony pesymistycznym nastrojem jest tomik poezji „Trzy zimy”. Odnajdujemy tam wiele utworów przedstawiających ciężką i trudną do zniesienia życiową sytuację ludzi. Doskonałym przykładem utworu katastroficznego jest wiersz „Obłoki”, który ukazuje zbliżający się koniec świata i ludzkości. Ta wizja nie jest jednak przedstawiona wprost; podmiot liryczny poprzez naturę kreuje obraz ludzkiego, umierającego wnętrza. Podmiot liryczny obserwuje płynące po niebie obłoki. Wywołują one w nim skrajne uczucia, z jednej strony są piękne i zachwycające, z drugiej zaś dostarczają wzruszeń, przynoszą łzy i refleksję nad własnym istnieniem. Mając tak bliski kontakt z przyrodą człowiek zdaje sobie z sprawę z wad i niedoskonałości. Wylicza wszystko, co jest w nim złe i dochodzi do wniosku, że poniósł egzystencjalną porażkę. WierMiłosza należy rozumieć jako obraz spełniającej...

Podobne wypracowania