Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Pilch - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Z wykształcenia polonista, zawodowo - literat. Krakowianin urodzony w Wiśle. Zdobywca Nagrody Nike za książkę poświęconą amatorom izby wytrzeźwień i ujętemu z nie mniejszą dawką humoru problemowi nałogowego alkoholizmu ( „Pod Mocnym Aniołem”, 2001). Uznanie czytelników zyskuje dzięki bogatej działalności felietonistycznej, której korzenie sięgają jeszcze czasów stanu wojennego. Wtedy to właśnie, podczas spotkań czasopisma mówionego „Na Głos” publiczność może po raz pierwszy zetknąć się z satyrystycznym wymiarem twórczości Pilcha. Do 1999 r. współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, a następnie z „Hustlerem”, „Polityką” (w okresie od 1999 do 2006), „Dziennikiem” (2006 - 2009) i „Przekrojem” (od 2009 ).

Obok aktywności felietonistycznej rozkwita także ta prozatorska. W 1989 r. Pilch wydaje „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, za które otrzymuje nagrodę im. Kościelskich. Cztery lata później do rąk czytelników trafia powieść; „Spis cudzołożnic. Proza podróżna”, krótko potem zostaje przeniesiona na ekrany kin przez Jerzego Stuhra. W 1994 ukazuje się „Rozpacz z powodu...

Podobne wypracowania