Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Villon - biografia, życiorys

Średniowiecze w Europie cechowało się raczej powściągliwymi poglądami, co dotyczyło także literatury. Nie pozwalano sobie na jakąkolwiek ekscentryczność ani uchybianie normom. Panowały konkretne kanony sztuki oraz reguły pisarstwa, których literaci musieli surowo przestrzegać. Czasami wychodziło im to na dobre i powstawały utwory piękne i zgodne z ówcześnie panującymi zasadami, np. „Pieśń o Rolandzie”, jednak nie zawsze tak było.

Znajdowali się jednak literaci, którzy nie przestrzegali wszystkich wytycznych im narzucanych. Co więcej, postępowali wbrew nim pisząc o tematach tabu bądź używając stylu, który nie przystawał literaturze średniowiecznej. Jednym z takich twórców był właśnie Franciszek Villon. Ten średniowieczny bard, zajmujący się bynajmniej nie tylko tak chwalebnym zajęciem, jakim jest literatura, wszedł do historii kultury europejskiej jako jedna z najbarwniejszych postaci wieków średnich. Jest uznawany za jednego z pierwszych tzw. „poetów wyklętych”. Termin ten (fr. poetes maudits) został ukuty dopiero w XIX wieku w odniesieniu do francuskich poetów, jednak z całym powodzeniem możemy uznać Villona za prekursora tego typu osobowości literackiej.

„Poeci wyklęci”...

Podobne wypracowania