Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Manuela Gretkowska - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Manuela Gretkowska na świat przyszła 6 października 1964 roku w Łodzi. Ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, na Wydziale Filozofii. W okresie młodości współpracowała z „brulionem”, gdzie zamieszczała swoje teksty.

Po ukończeniu nauki, w roku 1988, wyjechała do Francji. Właśnie w Paryżu, na École de Hautes Études Sociales, ukończyła kierunek o nazwie antropologia średniowiecza. Z początkiem lat 90. wróciła do Polski. W kraju pracowała jako zastępca redaktor naczelnej polskiego „Elle”. Później została, w owym piśmie, dyrektorką literacką. W tym czasie zamieszczała swoje felietony w takich pismach jak  – wspomniane już – „Elle”, „Cogito”, „Cosmopolitan”, „Machina”, „Wprost” oraz w „Polityce” i „Sukcesie”, z którego w 2006 roku wycięto (nie jest to przenośnia) jej artykuł uderzający w braci Kaczyńskich.

Jej literacki debiut przypadł na rok 1991. Wtedy to ukazała się książka jej autorstwa pt.: „My zdies emigranty”. Opowiadała o życiu polskich emigrantów w Paryżu. Poruszała również zagadnienia związane z Marią Magdaleną. W pierwszym wydaniu został umieszczony...

Podobne wypracowania