Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bruno Jasieński „But w butonierce” - jako manifest

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Brunona Jasieńskiego pt.: „But w butonierce” ukazał się w jego debiutanckim tomiku o takim samym tytule w 1921 roku. Jego celem była estetyczna i artystyczna prowokacja, która miała stać się zaczątkiem nowej ery w polskiej poezji, prowadzącej do wyzwolenia słowa z okowów znaczenia, a artysty – z ograniczeń narzucanych przez społeczne konwenanse i konwencjonalnie rozumianą moralność.

Zapowiedzią negacji dotychczasowych wartości literatury jest już sam tytuł utworu, nawiązujący do założeń futuryzmu w kwestii lingwistycznej – brzmienie słów miało przejąć prymarną funkcję nad ich znaczeniem. Ów „but w butonierce” stanowi pewnego rodzaju byt abstrakcyjny, trudno bowiem wyobrazić sobie artystę upychającego w rzeczywistości mokasyna do malutkiej kieszonki marynarki. Stworzony w ten sposób zlepek głosek nie oznacza niczego, ma tylko i wyłącznie brzmieć. Lingwistyczne założenia futuryzmu realizują się tu również za pośrednictwem zapożyczeń z języków obcych („meeting”, „jour-fixe”, „adieu”) oraz neologizmów i celowych niepoprawności stylistycznych („całodzienne spieszenia”, „siebiepewny”, „parkocień”).

Podmiot...

Podobne wypracowania