Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dziedzictwo średniowiecza – literatura, rzeźba, malarstwo - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Średniowiecze to czas niezwykłych zmian w kulturze, filozofii, jak również w innych dziedzinach ludzkiego życia. Epoka ta była najdłuższą spośród wszystkich pozostałych, bo trwała niemal dziesięć stuleci. Był to okres niezwykle różnorodny, niejednolity. Współczesność wciąż czerpie z tamtych czasów, odwołując się nie tylko do motywów literackich, ale też artystycznych czy filozoficznych. Dziedzictwo średniowiecza jest ogromne, na udowodnienie tej tezy przedstawiam kilka przykładów.

Jeżeli chodzi o literaturę i w ogóle rozwój piśmiennictwa – najważniejszym wydarzeniem było wynalezienie druku przez Johanna Gutenberga. Stworzył on też pierwszą książkę w wydawnictwie drukowanym. Wśród pozycji literackich do czasów dzisiejszych zachowały się utwory takie, jak: „Pieśń o Rolandzie” (epos o walecznym rycerzu), „Opowieści Okrągłego Stołu” spisane przez Charlesa de Troyes (o rycerzach króla Artura, którzy poszukiwali mitycznego Graala), „Dzieje Tristana i Izoldy” (zapiski przekazów ustnych tragicznego romansu rycerza Tristana oraz złotowłosej księżniczki Izoldy), „Boska komedia” Dantego Alighieri – największe poetyckie dzieło...

Podobne wypracowania