Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Bartek zwycięzca” - charakterystyka Bartka Słowika

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bartek Słowik, zwany także Bartkiem Wyłupiastym lub Bartkiem Głupim, to chłop mieszkający we wsi Pognębin i zarazem główny, tytułowy bohater noweli Henryka Sienkiewicza. Jego przydomki wzięły się z naiwności i prostego rozumowania Bartka, którego ograniczenie myślowe nie pozwalało sięgać mu dalej niż za obręb jego własnego gospodarstwa. W Pognębinie mieszka razem z żoną Magdą i synem Frankiem, wiedzie życie przeciętnego chłopa, posłusznego panu i zaborczej władzy Prus.

Bartek jest rosły, dobrze zbudowany. Płowa czupryna pokrywa jego szeroką głowę, pod nosem widnieją żółte wąsy. Cechą najbardziej charakterystyczną są jednak duże, wyłupiaste oczy, nadające jego twarzy wyraz strasznej dzikości. Gdy pracuje na roli, nosi chłopską koszulę, a w czasie wojny dumnie paraduje z przypiętymi do piersi krzyżami i orderami za odwagę. Jest nieprzeciętnie silny i wytrwały, zahartowany fizycznie pracą w polu oraz w pobliskiej fabryce.

Przydomek „głupi”, nadany Bartkowi przez innych chłopów, oddaje esencję charakteru działań podejmowanych przez niego w noweli. Kiedy do wsi dociera wiadomość o werbunku chłopów pod sztandar pruski na wojnę z Francją, Bartka zdejmuje strach. Mimo to, nie uchyla się od obowiązku, zostawia gospodarstwo pod...

Podobne wypracowania