Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kownacka „Rogaś z Doliny Roztoki” - krótkie opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Kownacka swoją książkę pod tytułem „Rogaś z Doliny Roztoki” dedykowała „Józefowi Włodarskiemu – serdecznemu przyjacielowi dzieci, opiekunowi i miłośnikowi przyrody ojczystej”. Maria Kownacka większość swojego życia poświęciła na twórczość dziecięcą i młodzieżową. „Rogaś z Doliny Roztoki” to barwna opowieść o sympatycznym jelonku, który dorastał wśród ludzi – przygarnięty przez dzieci leśniczego po śmierci swojej mamy sarny.

Akcja utworu rozgrywa się w pięknej polskiej scenerii. Głównym bohaterem książki jest tytułowy Rogaś – przygarnięty przez rodzinę Klusków, po tym jak został odnaleziony w lesie. Pierwszy rozdział opowiada o pierwszych dniach życia Rogasia. Rogaś żyje i dorasta w otoczeniu ludzi. Maria Kownacka pokazuje jak z małego, niesamodzielnego zwierzątka Rogaś staje się dorodnym jeleniem. Leśne dziecko, jak nazywa jelonka Pogwizd, który je znalazł, oddaje jelonka na wychowanie w „pewne ręce” – do leśniczówki Piotra Kluski.

Od tej pory dowiadujemy się o perypetiach dorastającego zwierzątka. Z czasem jednak dzikość zwierzęcia staje się nieco uciążliwa dla opiekunów Rogasia. Jelonek nie jest do końca oswojony. Dzikość...

Podobne wypracowania