Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

E. E. Schmitt „Dziecko Noego” - recenzja książki

Książka E. E. Schmitta „Dziecko Noego” warta jest polecenia. To wspaniała opowieść, która porusza problem dorastania w trudnej rzeczywistości wojennej.

Książka przedstawia losy siedmioletniego Żyda, Josepha. Akcja rozgrywa się w czasie wojny, dlatego mały chłopiec musi ukrywać się przed niemieckim Gestapo. Rodzicie umieszczają go w szlacheckiej rodzinie, a następnie, by był bardziej bezpieczny, w sierocińcu ojca Pensa. Tam chłopiec poznaje inne żydowskie dzieci, które podobnie jak on muszą się ukrywać. Joseph otrzymuje nowe imię i historię swojej rodziny. Zaprzyjaźnia się z Rudim, żydowskim chłopcem, który także tęskni za domem i rodzicami. Na szczęście ksiądz okazuje się być dobrym opiekunem, wspiera dzieci i pomaga im każdego dnia. Jest również kolekcjonerem, zbiera żydowskie pamiątki, pisma i księgi. Bardzo pragnie, aby kultura żydowska ocalała, mimo iż codziennie przez Niemców ginęło tysiące ludzi. Kiedy Joseph dorasta także otwiera własną kolekcję i postanawia dbać o przekazanie potomności prawd historycznych.

Książka jest niezwykle ciekawa, trzymająca w napięciu a także wzruszająca. Dla nas, współczesnych czytelników okrucieństwa czasów wojennych są wprost niewyobrażalne. Czytając utwór...

Podobne wypracowania