Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ikara unosiły skrzydła, Michasia - książka. „Dedal i Ikar” a „Ikar” Iwaszkiewicza - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mit o Dedalu i Ikarze to jeden z najbardziej znanych tekstów mitologii greckiej. Dedal, ojciec Ikara, budował dla króla Krety Minosa specjalny labirynt, w którym mógłby zostać zamknięty przerażający syn Minosa, Minotaur, pożerający ludzi. Po zakończeniu budowy Dedal chciał z synem wrócić do domu, ale król, w obawie by ktoś nie poznał sekretu labiryntu, uwięził ich w wysokiej wieży. Dedal wymyślił sposób ucieczki - z piór i wosku sporządził specjalne skrzydła i razem z Ikarem odlecieli. Przed startem ojciec ostrzegał syna, by nie zbliżał się zanadto do słońca, bo wosk się stopi i skrzydła rozlecą się. Młody Ikar, zachwycony możliwością latania, zapomniał o tej przestrodze - wzbił się bardzo wysoko, słońce stopiło wosk i pióra straciły mocowanie. Ikar wpadł do morza i utonął.

Grecki mit jest przykładem młodzieńczej bezmyślności i beztroski prowadzącej do tragicznego końca. Ale dzieje Ikara cytowane są także by pokazać, jak pasja i fascynacja może przesłonić cały świat i czym to grozi. W kulturze europejskiej jest wiele odniesień do mitu o Ikarze - choćby obraz Petera Breugla „Upadek Ikara” czy opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza „Ikar”. W tekście polskiego pisarza odnajdujemy postać młodego...

Podobne wypracowania