Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wątek baśniowy w „Balladynie” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tragedia Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna” to osnuta na motywach baśniowych opowieść o zbrodni, psychologiczne studium osobowości człowieka. Przede wszystkim jest to przeplatana wątkami mistycznymi opowieść o dwóch światach - tym realnym (Balladyna, Wdowa, Kirkor, Pustelnik, Kostryn, Alina) i tym nierzeczywistym, którego reprezentantami są: Goplana, Skierka i Chochlik. Obie sfery współistnieją ze sobą, koegzystują.

Przede wszystkim jest to utwór z elementami fantastyki, która jest pierwiastkiem baśniowości. Mamy tutaj do czynienia z magią - w głównej mierze Skierki i Chochlika. Ich to zadaniem jest sprowadzenie Kirkora do domu Balladyny oraz uniemożliwienie spotkania Grabcowi z Balladyną. Przy pomocy czarów służącym Goplany udaje się wypełnić zadanie - Kirkor spotyka się z główną bohaterką w chacie wdowy, w tym czasie Gabiec błąka się po lesie. Jednak powinności fantastycznych duszków nie kończą się w tym momencie. Skierka cały czas towarzyszy naturze, jest jej głosem. Chochlik zajmuje się głównie psoceniem, płataniem figli. Oboje towarzyszą ludziom - stają się pachołkami dzwonkowego króla - Grabca.

Baśniowa w Balladynie pozostaje również ingerencja sił nadnaturalnych,...

Podobne wypracowania