Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gatunek literacki „Dywizjonu 303” Arkadego Fiedlera

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera opisuje wydarzenia dotyczące polskiej jednostki lotniczej podczas bitwy o Wielką Brytanię. Autor przedstawia sylwetki bohaterów na tle autentycznych wydarzeń w największej walce lotniczej wszech czasów.

W powieści Fiedlera pojawiają się cechy reportażu oraz charakterystyczne dla literatury pięknej zabiegi. Taka forma jest wynikiem zamysłu autora, który pragnął jak najdokładniej opisać bohaterskie działania Polaków, by jego dzieło mogło krzepić serca rodaków, walczących z okupantem w ojczyźnie.

Autor w swojej powieści opisał wydarzenia historyczne, przywołał autentycznych bohaterów, z którymi rozmawiał bezpośrednio po starciach z niemieckimi myśliwcami. Dzięki temu dzieło jest dynamiczne, a prawdziwość opisanych zdarzeń zostaje lepiej wyeksponowana. Należy pamiętać, że wtedy przepływ informacji był znacznie gorszy niż w czasach obecnych, dlatego odpowiednia konwencja dzieła miała bardzo duże znaczenie. Arkady Fiedler rezygnuje także z fikcji literackiej, opisując historie prawdziwe, nieupiększone jego własną inwencją.

Na drugim biegunie znajdują się cechy przydające „Dywizjonowi 303” przymiotów charakterystycznych dla literatury pięknej. Treść...

Podobne wypracowania