Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Reduta Ordona” - wizerunek Rosjan w wierszu „Reduta Ordona”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Reduta Ordona” to relacja z walki, jaka rozegrała się miedzy odziałem Polaków a armią rosyjską. Rosjanie, którzy mieli zdecydowaną przewagę liczebną i militarną w końcu pokonali nieliczne siły polskie, jednak poeta ukazuje tę klęskę jako moralne zwycięstwo bohaterskich obrońców, mających odwagę sprzeciwić się złemu carowi. Obrona reduty została ukazana jako walka dobra ze złem, gdzie zło uosabia car Rosji, agresor, zaborca i tyran.

Sympatia autora jednoznacznie jest po stronie obrońców. Widać to już w przedstawieniu różnicy sił: na garstkę powstańców naciera liczna armia uzbrojona w dwieście armat, podczas gdy obrońcy reduty maja zaledwie sześć. Ale Mickiewicz nie potępia samych Rosjan, którzy wykonują carskie rozkazy, ma dla nich współczucie. Jego zdaniem Rosjanie, podobnie jak Polacy, są zniewolonym narodem. To car, daleki i bezpieczny wysyła swych ludzi na śmierć: „Gdzież jest król, co na rzezie tłumy te wyprawia?/ Czy dzieli ich odwagę, czy pierś sam nadstawia?/ Nie, on siedzi o pięćset mil na swej stolicy”. Gniew cara jest tak samo groźny dla powstańców, jak dla Rosjan. Różnica jest jednak w tym, że Polacy walczą w słusznej sprawie, w obronie swej ojczyzny i wolności,...

Podobne wypracowania