Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Literackie portrety kobiet - opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kobiety od zawsze pełniły niezwykle ważną rolę w literaturze. Były przecież matkami, żonami i córkami. Każda z nich w swoim świecie pełniła inną rolę i była niezastąpiona.

Biblia często traktowana jest jako najważniejsza księga naszej kultury. Dlatego też uważam, że Ewa jest pierwszą postacią kobiecą, która wymaga uwagi. Została stworzona przez Boga, aby Adam nie był samotny. Miała być towarzyszką jego życia, kochanką i powiernicą. Jej zadaniem powinno być trwanie przy boku męża i wychowywanie mu dzieci. Jednak okazało się, że Ewa nie jest taka idealna. Skuszona przez węża zjadła jabłko z zakazanego drzewa a następnie poczęstowała nim Adama. Był to wielki grzech, ponieważ bóg zakazał zbliżania się do tego miejsca w ogrodzie. Za karę małżeństwo zostało wygnane a kolejni potomkowie skazani na grzech pierworodny. Do dziś Ewa, pierwsza kobieta funkcjonuje w kulturze i literaturze jako kusicielka.

Antygona to tytułowa bohaterka tragedii antycznej Sofoklesa. Znana jest przede wszystkim dzięki swojemu buntowi i nieposłuszeństwu wobec władzy. Dziewczyna pochowała swojego brata, mimo, iż władca Kreon zabronił jej tego. Jednak uważała ona, że bogowie chcieliby pogrzebu swojego sługi i dlatego wybrała właśnie taką drogę. Dla niej liczyły się przede wszystkim...

Podobne wypracowania