Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk” - motywy biblijne w „Trans-Atlantyku”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza to pierwsza z jego książek napisana po wyjeździe z Polski w lecie 1939 roku. Gombrowicz wyjechał przed nadchodzącą II wojną światową – i jak się okazało – już nigdy nie wrócił do kraju. W Argentynie mieszkał przez prawie ćwierć wieku, a ostatnie lata życia spędził we Francji.

W powieści Gombrowicz dokonuje rozrachunku z ojczyzną, tłumaczy, dlaczego porzucił Polskę tuż przed wybuchem wielkiego konfliktu światowego. W „Trans-Atlantyku” znajdujemy specyficzny język, naśladujący mowę szlachty sarmackiej, z dziwnymi archaizmami językowymi. Często w tych słowach jest odwołanie do Boga, boskiej pomocy, czy zwykłe okrzyki typu „Jezus Maryja” stosowane w celu podniesienia emocji. Gombrowicz, układając fabułę powieści, korzysta i nawiązuje do wątków ewangelicznych, szczególnie zależności ojca i syna. Widać to w opisie losów i postępowania Tomasza i Ignacego Korzyckich, ojca i syna właśnie.

Tomasz jest byłym wojskowym, przywiązanym do tradycji, wiernym Kościołowi patriotą, zaś syn – człowiekiem nowoczesnym, niezbyt zainteresowanym wartościami wyznawanymi przez ojca. W wyniku knowań Gonzala, który chce wykorzystać seksualnie Ignacego, Tomasz powstawania...

Podobne wypracowania