Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jacopo Bassano „Miłosierny Samarytanin” - opis, interpretacja obrazu

Jacopo Bassano, Miłosierny Samarytanin

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jacopo Bassano był synem włoskiego malarza Francesco da Ponte, jednak w momencie uzyskania twórczej dojrzałości i niezależności od stylu ojca zdecydował się na przybranie nazwiska pochodzącego od nazwy miejscowości, w której się urodził. Jest znany głównie z dzieł o tematyce biblijnej zainspirowanych po części techniką stosowaną przez ojca, później także dziełami Tycjana i Tintoretta, które miał okazję studiować podczas pobytu w północnych miastach Włoch.

Obraz „Miłosierny Samarytanin” powstał prawdopodobnie w drugiej połowie lat 60-tych XVI wieku, co sugeruje umieszczenie sceny na tle bujnego krajobrazu, miękkość konturów postaci i ich naturalistyczny rysunek, jak również stosunkowo bogata, zróżnicowana kolorystyka oparta na nasyconych barwach. Między innymi takimi cechami wyróżniały się dzieła Bassaniego tworzone po 1560 roku, który większość badaczy uważa za najważniejszą cezurę w rozwoju artystycznym tego malarza.

Zgodnie z sugestią tytułu obraz przedstawia scenę zaczerpniętą z biblijnej historii o miłosiernym Samarytaninie, skupiając się na momencie udzielania pomocy pobitemu podróżnikowi. W tle zostały ukazane sylwetki dwóch mężczyzn zatrzymane w pozach sugerujących...

Podobne wypracowania