Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - elementy historyczne i autobiograficzne w dramacie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trzecia część „Dziadów” Adama Mickiewicza została napisana wiosną 1832 r., a więc po klęsce powstania listopadowego. Jednak poeta w opisywanych wydarzeniach odwołuje się do wcześniejszego okresu - procesu towarzystwa filomatów i filaretów w Wilnie.

Kiedy władze rosyjskie odkryły sekretne stowarzyszenia, wielu młodych ludzi zostało wtrąconych do więzienia. Tam spora ich część straciła życie, a inni przeżyli wielką traumę. Adam Mickiewicz także przebywał w celi więziennej klasztoru bazylianów. Został skazany na zesłanie w głąb Rosji, co stało się 25.10.1824r.

Powstanie listopadowe zakończyło się klęską. Mickiewicz nie brał w nim udziału, co szczególnie zobowiązało go do zajęcia stanowiska względem tych wydarzeń. Dlatego w III części „Dziadów” poeta zawarł refleksję nad historią oraz miejscem, jakie zajmuje w niej Polska. Po nieudanym zrywie niepodległościowym naród potrzebował otuchy, z pomocą przyszedł właśnie Mickiewicz, który stworzył szczególną wizję historiozoficzną. Polska, jako Chrystus narodów to obraz bardzo optymistyczny. Jego najważniejszym wydźwiękiem jest zmartwychwstanie, które w końcu musi stać się faktem.

W trzeciej części „Dziadów”...

Podobne wypracowania