Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Don Kichot z La Manczy” - don Kichot jako błędny rycerz

W epoce średniowiecza, błędni rycerze wędrowali przez świat w poszukiwaniu przygód. Ich celem było stawanie w obronie uciśnionych i pokrzywdzonych. W ten sposób chcieli zdobyć przychylność swoich dam serca oraz przysporzyć im, i sobie, chwały.

Don Kichot, tytułowy bohater powieści Miguela Cervantesa de Saavedry, pod wpływem lektury rycerskich romansów zapragnął zostać właśnie takim wojownikiem. Za damę swego serca obrał prostą wieśniaczkę z sąsiedniej wsi, którą nazwał Dulcynea. Aby zdobyć jej uznanie wyruszył w świat, pragnął zdobyć wieczną chwałę i jej podziw. Przeżywał różne przygody, stawał w obronie biednych, jednak skutek, jaki osiągał, daleki był od średniowiecznego ideału.

Jedną z przygód, którą przeżył szlachcic, a która miała osławić jego imię, zdarzyła się na początku jego wędrówki. Kiedy po pobycie w karczmie i pasowaniu na rycerza wracał do domu, aby uzupełnić oręż, usłyszał w lesie jęki. Od razu przyszło mu na myśl, że dzieje się tam coś niedobrego i potrzebna jest jego pomoc. Kiedy zagłębił się w las, spostrzegł przywiązaną do drzewa szkapę, a obok niej, również przywiązanego, nastoletniego parobka i jego pana. Kiedy zorientował się w sytuacji, okazało się, że chłopak otrzymuje...

Podobne wypracowania