Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

C. S. Lewis „Opowieści z Narnii” - opis Narnii

Narnia to bardzo stara, licząca kilka tysięcy lat kraina. Dla dzieci przybywających ze świata ludzi, jest to miejsce pełne tajemnic i cudownych zjawisk. Mimo burzliwej historii i wielu wojen, zmagań sił dobra ze złem, jest to miejsce piękne i szczęśliwe, do którego każdy chciałby trafić, ponieważ ostatecznie zawsze zwycięża dobro i sprawiedliwość.

Narnia jest dziełem Wielkiego Lwa, który powołuje do istnienia pierwsze mówiące zwierzęta oraz ustanawia sprawiedliwe prawa. On także mianuje pierwszego króla i królową, władcami zostają dorożkarz Frank i jego żona Helena. Wówczas też Aslan i Digory, jeden z pierwszych ludzi w tej krainie, sadzą Drzewo Opieki, które ma chronić mieszkańców Narnii przed złymi mocami. Uosobieniem zła jest Czarownica Jadis, która zjada jabłko z Drzewa Opieki, przez co staje się nieśmiertelna.

Rządy Franka i Heleny były długie i sprawiedliwe, po nich władzę przejęły ich dzieci. Przez wiele pokoleń Narnia cieszyła się względnym spokojem i szczęściem. Największym wrogiem ludzi była Biała Czarownica, która gromadziła wokół siebie armię złożoną z zimowych zwierząt oraz potworów takich jak trolle, ghule czy ogry. Dlatego królowie muszą stworzyć własne oddziały z drapieżnych kotów i innych niebezpiecznych zwierząt. Niestety w starciu zwycięża Jadis, królowa wiecznej zimy. Jej najgroźniejszą bronią jest różdżka, która zmienia wszystko w kamień. Zwycięstwo Białej Czarownicy oznacza okrutne rządy i wieczną zimę bez Bożego Narodzenia. Piękna kraina pokryta lasami i łąkami, staje się wiecznie zmarzniętym pustkowiem.

Stolicą Narnii jest Ker-Paravel, położony na szczycie wzgórza zamek, będący siedzibą królów. Biała Czarownica jako uzurpatorka nie może tam mieszkać. Nienawidzi tego miejsca, ponieważ znajdują się tam cztery trony, przypominające jej, że kiedyś nadejdą dwaj synowie Adama i dwie córy Ewy, by odebrać jej władzę. Zamek wznosi się nad brzegiem morza, tuż przy ujściu największej w Narnii rzeki. Ker-Paravel to miejsce tajemnicze, nie wiadomo kto je zbudował ani kiedy, ponadto wiążą się z nim różne przepowiednie. Zgodnie z nimi po wojnie z Jadis, na czterech tronach zasiadają Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja Pevensie. Od tego momentu Ker-Paravel znów jest stolicą Narnii.

Po latach świetności popada w ruinę. Podczas nieobecności rodzeństwa dochodzi do najazdu Telemarów i zburzenia stolicy. Sam zamek zostaje odcięty od lądu przez wzbierającą rzekę. Kiedy czwórka bohaterów powraca do Narnii zastaje tylko ruiny na wyspie. Dzięki ich interwencji władzę przejmuje Książę Kaspian, który odbudowuje piękny zamek, wokół którego stopniowo narasta nowe miasto i port.

Narnia to kraina zamieszkana przez różne istoty. To Aslan powołał do życia pierwsze zwierzęta i obdarzył je zdolnością mówienia ludzkim głosem. Podczas swoich przygód dzieci spotykają między innymi sympatyczną rodzinę Bobrów. Poza tym w tej cudownej krainie mieszkają mądre karły, centaury, fauny  oraz olbrzymy. Krajobraz Narnii jest zróżnicowany, Ker-Paravel położny jest nad morzem, jednak większość krainy jest górzysta i zalesiona. Bujne lasy i rozległe łąki nabierają życia i stają się zielone podczas panowania rodzeństwa Pevensie, kiedy to nastaje Złoty Wiek.

Podobne wypracowania do C. S. Lewis „Opowieści z Narnii” - opis Narnii