Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - charakterystyka porównawcza Krzyżaków i rycerstwa polskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henryk Sienkiewicz w powieści „Krzyżacy” zestawia ze sobą nie tylko dwie armie, jak w bitwie pod Grunwaldem, ale i dwa narody: Polaków i Niemców. Pierwszych idealizuje, tworzy postaci krystalicznie czyste i bez skaz, a jeśli postępujące źle, to w wyniku krzywd, jakie doznali, a nie ze złych skłonności. Drugich naród przedstawia w ciemnych barwach, nie szczędzi krytyki wkładanej w usta bohaterów, ukazuje od strony popełnianych zbrodni i okrucieństw. Porównajmy zakon krzyżacki z Rycerstwem Polskim.

Aby dokonać takiego porównania, wystarczy zestawić kilka postaci: Juranda ze Spychowa z Zygfrydem de Lowe oraz Zbyszka z Bogdańca z komturem Rotgierem. Jurand ze Spychowa jako bodaj jedyny z Polaków nie jest czystym jak łza wcieleniem cnót rycerskich. To przede wszystkim ojciec i mąż, którego dotknęła straszliwa strata, dlatego też zemstę za cierpienie czyni swoim życiowym celem. I rzeczywiście – każdy zakonnik krzyżacki, który stanie na jego drodze, zostaje zabity. Spychów zaś urasta w powieści do symbolu twierdzy człowieka kontaktującego się z ciemnymi mocami. Jurand budzi respekt i grozę, nie zna litości i odciska krwawy ślad na historii Zakonu – jest niemal podobny w swoim bestialstwie...

Podobne wypracowania