Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki - biografia, życiorys

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki urodził się w roku 1962. Przyszedł na świat w Wólce Krowickiej, niewielkiej miejscowości obok Lubaczowa (województwo podkarpackie).

Swoje dzieciństwo spędził w pobliżu Przemyśla. Z racji tego, iż jest poetą współczesnym, młodym, o jego życiu prywatnym wiadomo naprawdę niewiele. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Swoją poezję tworzył od wczesnych lat młodości. Dosyć szybko został doceniony przez krytyków oraz odbiorców. Jest laureatem wiele nagród literackich. Pierwszą z nich otrzymał w roku 1994. Było to odznaczenie im. Barbary Sadowskiej. Kolejne wyróżnienia to między innymi: Nagroda Niemiecko-Polskich  Dni Literatury w Dreźnie (1998), nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Jednak do największych poetyckich sukcesów Tkaczyszyna należą niewątpliwie takie wyróżnienia jak: otrzymanie Nagrody Literackiej Gdynia i zdobycie Literackiej Nagrody Nike.

Pierwszy sukces zawdzięcza poeta swojemu tomikowi poezji „Dzieje rodzin polskich”. Wtedy to Tkaczyszyn został nominowany aż w dwóch kategoriach. Natomiast Literacką Nagrodę Nike otrzymał mężczyzna za tomik „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”....

Podobne wypracowania