Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Broniewski „Anka” - interpretacja i analiza wiersza

Władysław Broniewski to polski poeta współczesny. Jego twórczość charakteryzuje się osobistym tonem, emocjonalnością, tradycjonalizmem oraz humanizmem. Wiele utworów wyrasta z tradycji romantycznej. Broniewski wykształcił indywidualny kunszt artystyczny widoczny m.in. w utworach poświęconych zmarłej córce Joannie. 

Cykl „Anka” Broniewskiego jest zainspirowany funeralną liryką Jana Kochanowskiego. Władysław Broniewski na warsztat bierze cykl „Trenów” renesansowego poety. Kochanowski napisał je po śmierci Urszuli. Broniewskim po śmieci Joanny targają podobne uczucia; poeta rozpacz przelewa na papier pragnąc upamiętnić zmarłą.

Wiersz rozpoczyna apostrofa do Anny. Utwór nie emanuje cierpieniem, jest wyznaniem podmiotu lirycznego, który opowiada o swojej tęsknocie: „na głos cichutko” (oksymoron). Częste powtórzenie: „cichutko, cichuteńko” wzmacniają znaczenie i dramatyzm wiersza. Podmiot liryczny już rok szuka córki po omacku, swoje próby odnalezienia Anny określa porównaniem: „idę, jak idą ślepi, za Tobą”. Obraz nieudanych poszukiwań wzmacniają także inne środki artystycznego wyrazu: w utworze znajdują się rymy dokładne, żeńskie...

Podobne wypracowania