Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - opracowanie lektury

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Jurgielewiczowej „Ten obcy” napisana została w oparciu o rzeczywiste wydarzenia z przeszłości samej autorki, która w tok opowiadanej historii wplotła wiele elementów autobiograficznych, przede wszystkim za pośrednictwem postaci Uli Zalewskiej.

Akcja powieści rozgrywa się w czasie trwania letnich wakacji i obejmuje kilka tygodni pomiędzy połową lipca a połową sierpnia. Wspomniane zostają także wydarzenia wcześniejsze, lecz nie na zasadzie retrospekcji, lecz raczej wspomnień bohaterów, mających swoje odzwierciedlenie w niektórych ich rozmowach. Miejscem rozgrywających się wydarzeń jest niewielka miejscowość, Olszyny.

Głównym wątkiem powieści są losy czwórki przyjaciół: Uli, Pestki, Julka i Mariana, spędzających razem letnie wakacje w Olszynach. W ich dość spokojną rzeczywistość nagle wplątuje się Zenek Wójcik – przyjaciele znajdują go na swojej wyspie, gdzie lubią spędzać czas. Zenek wyruszył na poszukiwanie swojego wujka, lecz po drodze zranił się w nogę. Pomiędzy całą piątką zawiązuje się dość szybko nić koleżeństwa, pomimo wielu dziwnych zachowań Zenka (drobne kradzieże przeplatają się u niego z porywami szlachetności i odwagi). Sytuacja chłopca okazuje się bardziej skomplikowana,...

Podobne wypracowania