Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” - opis domu państwa Wańkowiczów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W powieści pt.: „Ziele na kraterze” Melchior Wańkowicz zawarł opowieść o losach swojej rodziny. Najwięcej miejsca  w powieści poświęca autor swoim córkom, Krysi i Marcie. To z myślą o nich wybudowano „domeczek”. Miejsce to nierozerwalnie łączy się z życiem rodziny. Można powiedzieć, że ten dom żył i zmieniał się wraz z jego lokatorami. „Domeczek” - to znacznie więcej niż dom. Choć zdanie to brzmi paradoksalnie, po lekturze „Ziela na kraterze”, nabiera nowego znaczenia. 

Dom Wańkowiczów stanął na warszawskim Żoliborzu. Wówczas było to miejsce odludne, tak oddalone od miejskiego życia, że żadna kucharka nie chciała przyjść do pracy, z powodu braku sklepów i kościoła. Rodzina jednak cieszyła się, że będzie mogła uczestniczyć w narodzinach nowej części miasta. Cieszyły się zwłaszcza dzieci, bo miejsce to tchnęło nieograniczoną przestrzenią do zabaw.

Domeczek, bo tak  swoje miejsce na ziemi nazwali Wańkowiczowie, miał cztery poziomy. Wysoka suterena, mieściła  pomieszczenia gospodarcze. Na paterze znajdowała się biblioteka, jadalnia, salon i hall. Pierwsze piętro to królestwo rodziców. Tu były ich sypialnie oraz gabinet ojca. Na drugim piętrze królowały...

Podobne wypracowania