Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paulo Coelho „11 minut” - opracowanie powieści

Paulo Coelho, 11 minut, literatura współczesna,  opracowanie,

Powieść Paulo Coelho pt.: „11 minut” została wydana w 2003 roku, ciesząc się niezwykłą popularnością wśród czytelników na całym świecie. Opowiada o losach Marii – dziewczyny z małego brazylijskiego miasteczka Nordeste, w którym przeżyła swoje pierwsze zauroczenia i rozczarowania, jakie niesie ze sobą miłość. Stąd też, jako dziewiętnastolatka, wyrusza w podróż do Rio de Janeiro.

Rzeczywistość wielkiego miasta okazuje się mniej barwna i ciekawa, niż przewidywały wyobrażenia dorastającej dziewczyny. Maria pracuje najpierw jako tancerka samby w nocnym klubie, później bezskutecznie szuka zatrudnienia jako modelka i aktorka. Ostatecznie, pod presją braku pieniędzy, zaczyna prostytuować się na jednej z osławionych ulic Rio. Do najstarszego zawodu świata podchodzi początkowo ze sporą dawką profesjonalizmu, pozbawione jakichkolwiek emocji kontakty seksualne szybko wypalają jednak jej młodzieńczy entuzjazm i nadzieję na to, że może jeszcze kiedyś żyć lepiej. Sytuację zmienia pojawienie się młodego malarza, który uświadamia jej jak wiele traci rezygnując ze swoich marzeń o prawdziwej miłości.

„11 minut” jest opowieścią o trudnej inicjacji w dorosłe życie, która nieuchronnie niesie ze sobą bolesne zderzenie młodzieńczych ideałów i wyobrażeń z częstokroć bezlitosną, wymagającą codziennością. Główna bohaterka wyjeżdża z rodzinnego miasta w poszukiwaniu wielkich wrażeń, ekscytującego życia znanego z okładek kolorowych czasopism i telewizyjnych reklam, za drzwiami domu rodzinnego czeka na nią jednak brutalny świat, w którym ludzka godność bywa sprzedawana za marne grosze. Wkracza do niego ze swą dziecinną naiwnością i ufnością, która długo nie pozwala jej uwierzyć w to, że spotykani na jej drodze ludzie nie interesują się jej szczęściem, mając na uwadze jedynie własne doraźne korzyści. Świat prostytucji stępia jej wrażliwość, nie zabija jednak owej dziecinnej wiary w marzenia, których realizacją stanie się związek z malarzem – czysty, oparty na emocjach, których nigdy wcześniej nie zaznała. W drugim, ukochanym człowieku Maria odnajduje samą siebie, tym razem już silniejszą i pozbawioną złudzeń, jednak mimo wszystko nadal zdolną do odnalezienia w głębi duszy małej marzycielki, jaką była w rodzinnym miasteczku.

Powieść Paula Coelho jest również ciekawym studium kobiecej seksualności we wszystkich jej odcieniach, z uwzględnieniem bardzo cienkiej granicy, jaka oddziela miłość od fizjologicznego instynktu. Kreacja głównej bohaterki ukazuje szeroką paletę emocji, jakie seks może wywoływać w poznającej jego tajniki młodej osobie – od obrzydzenia, przez rutynę, aż po fascynację graniczącą z poczuciem pewnego rodzaju magii. Przesłaniem książki zdaje się jednak stwierdzenie, że naprawdę magiczny seks staje się wtedy, kiedy stanowi odpowiedź na potrzebę serca, a nie instynktu czy przewidywanych korzyści.

Podobne wypracowania do Paulo Coelho „11 minut” - opracowanie powieści