Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - charakterystyka Marcina Borowicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marcin Borowicz to główny bohater powieści Stefana Żeromskiego pt.: „Syzyfowe prace”. Powieść powstała w roku 1897, ale Żeromski wydał ją pod pseudonimem Maurycy Zych. Na kartach utworu możemy obserwować proces dojrzewania chłopca, jego edukacji i odkrywania tożsamości narodowej.

Na początku Marcina poznajemy jako małego chłopca, przestraszonego i niepewnego swojej przyszłości w nowej szkole i w obcym miejscu. Ze spojrzenia przeziera jego inteligencja, ma ciemne oczy i włosy, jest dobrze zbudowany. Pochodzi z rodziny zubożałej szlachty. Ojciec  Walenty i matka Halina mieszkają w Gawronkach, w majątku rodowym Borowiczów, który podupadł po powstaniu. Wysyłają więc syna do szkoły, w edukacji widząc dla niego jedyną szansę na lepszy los.

Marcin bardzo zmienia się w ciągu jedenastu lat nauki, najpierw w szkole elementarnej w Owczarach, później w gimnazjum. Będąc jeszcze dzieckiem, zostaje wrzucony w obcy świat. Tęskni za rodzicami, za wsią, przyrodą. Uczy się pilnie, wie bowiem, jakie nadzieje pokładają w nim matka i ojciec. Przyswaja z zapałem alfabet rosyjski, uczy się czytać i pisać w obcym języku. Zdezorientowany, zagubiony i niepewny swoich umiejętności dzieli dzień pomiędzy szkołę i mieszkanie u Wiechowskiego. Szuka...

Podobne wypracowania