Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Tuwim „Rzecz Czarnoleska” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Rzecz Czarnoleska” to hołd i wyraz uznania, oddany Janowi Kochanowskiemu, znakomitemu twórcy epoki odrodzenia i generalnie wyraz uznania wobec poezji klasycznej. Ten rodzaj twórczości miał tradycyjną formę i posługiwał się tradycyjnymi środkami wyrazu. Poezja klasyczna wywodzi się ze starożytności, poczynając od Horacego. Cechuje ją precyzyjny i piękny język, tematyką są najważniejsze kwestie, na przykład znaczenie ludzkiego życia. Takie właśnie zagadnienia znajdują się w twórczości Jana Kochanowskiego, który w swoim majątku Czarnolas spędził najpiękniejsze chwile życia, choć cieniem na nich położyła się śmierć ukochanej córki, Urszuli. W Czarnolesie powstały najlepsze i najbardziej wartościowe wiersze Kochanowskiego. Utwór Tuwima ma być odwołaniem i oddaniem hołdu tamtym wzorcom i twórcom.

„Rzecz Czarnoleska - przypływa, otacza,
Nawiedzonego niepokoi dziwem.
Słowo się z wolna w brzmieniu przeistacza,
Staje się tem prawdziwem”.

Tom poezji, w jakim umieszczono tytułowy wiersz, poświęcony jest rozważaniom na temat roli poety i jego warsztu twórczego. Dla Tuwima „Rzecz czarnoleska” to jakby kanon, wzorzec dobrej twórczości, niezawodny sposób...

Podobne wypracowania